BorPaint Isı Yalıtım Boyası
BorPaint Isı Yalıtım Boyası
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Binalarda Isı Yalıtımı nedir? Nasıl Çalışır?

Yalıtım ürünleri , ısının malzemenin kendisi üzerinden aktarılmasını engelleyecek şekilde tasarlanmıştır . Üç ısı transferi yöntemi vardır : radyasyon , iletim ve konveksiyon .


Arif ŞAHAN
Arif ŞAHAN
Binalarda Isı Yalıtımı nedir? Nasıl Çalışır?

Yalıtım nasıl çalışır?
Yalıtım ürünleri , ısının malzemenin kendisi üzerinden aktarılmasını engelleyecek şekilde tasarlanmıştır . Üç ısı transferi yöntemi vardır : radyasyon , iletim ve konveksiyon .

Radyasyon
Sıcaklığı onu çevreleyen yüzeylerden daha yüksek olan herhangi bir nesne, net bir ışıma değişimi olarak enerji kaybedecektir . Radyant ısı yalnızca düz çizgiler halinde hareket edebilir. A ve B noktaları arasına katı bir nesne sokun ve artık doğrudan radyan ısı alışverişi yapmayacaklar . Radyasyon , vakumlardan geçen tek ısı transfer mekanizmasıdır.

İletim
İletim , fiziksel temasa bağlıdır. İletişim yoksa, iletim alamaz yer . Farklı sıcaklıktaki iki madde arasındaki temas , yüksek sıcaklıktan daha düşük sıcaklıktaki maddeye bir ısı değişimiyle sonuçlanır . Sıcaklık farkı ne kadar büyükse, ısı değişimi o kadar hızlıdır .

Konveksiyon
Konveksiyon , enerjinin akışkanlar ( gazlar ve sıvılar) yoluyla aktarılmasıdır . Bu kurtuluş ve transferi konusunda büyük rol oynar bu yöntemdir ısı içinde binaların . Bu etkinin en yaygın yayılımı, katıdan gaza, yani nesneden havaya ve daha sonra, tipik olarak hava dış yapı dokusuyla buluştuğunda tekrar tekrar yayılır .

İşlem aslında başlatılır enerji nedeniyle transfer iletim ve karmaşıktır düzeyde bir su buharı hava ile desteklenir. Su molekülleri, mağaza ısı yoluyla kendilerine verilen iletim sıcak yüzeylerden. Su buharı ve hava olarak ayrılamaz gazlar . Bunlar sadece bir bölümünü olacak işletme doymuş buhar basıncı, yani ulaşıldığında miktarı arasında , su (buhar de olsa formu ) aşan düzeyde bir ısıbir gaz (buhar) olarak muhafaza etmek için mevcuttur ve bu nedenle yoğunlaşır.

Yoğuşma , bu gizli ısının açığa çıkmasına neden olur ; Sıcaklık için su buharı da yeterince değiştirdiğinde, oram ve işlem tekrar başlar. Dünyanın hava durumu sistemleri çok benzer bir döngüyü takip ediyor.

Hava hareketsiz ve kuru tutulabilirse, son derece verimli bir yalıtım maddesi görevi görür. Ancak hava ısıtılırsa moleküler yapısı genişler ve etrafını saran havaya göre daha az yoğun hale gelir ve böylece yükselir. Isı kaynağından uzaklaştıkça soğumaya başlar. Moleküller kasılır ve yoğunlukları artar ve geri çekilirler. Hava molekülleri, ortam sıcaklığına ve herhangi bir noktadan veya arka plan ısı kaynaklarından gelen müdahaleye bağlı olarak sabit bir akış halindedir .

Bu ısı transferi " konveksiyon " süreci, havanın su buharı doygunluğunun miktarına bağlı bir hızda soğuyacağı gerçeğiyle karmaşıktır . Doygunluk ne kadar büyükse, soğutma o kadar yavaş olur .

Verim
Yalıtım malzemeleri , aynı sıcaklıkta olmayan iki gövde arasındaki enerji akışını ( ısı ) sınırlar . Daha yüksek yalıtım performansı , doğrudan yalıtkanın ısıl iletkenliğine bağlanabilir . Yani, sabit miktarda enerjinin malzemenin bilinen bir kalınlığı boyunca transfer edildiği hızdır .

Bu doğrudan ters (karşılıklı) ölçüsü olan malzemenin ısıl direnç , ölçer malzemenin transfer direnç kabiliyeti ısı .

Termal iletkenlik
Genellikle 'K' veya 'λ' (lambda) değeri olarak adlandırılan termal iletkenlik , herhangi bir malzeme için sabittir ve W / mK ( kelvin metre başına watt ) cinsinden ölçülür . Λ değeri ne kadar yüksekse ısıl iletkenlik o kadar iyidir . İyi izolatörlerin mümkün olduğunca düşük bir değeri olacaktır . Çelik ve beton çok yüksek ısı iletkenliğine ve bu nedenle çok düşük ısıl dirence sahiptir . Bu onları zayıf izolatör yapar.

Herhangi bir malzeme için λ değeri , sıcaklık artışı ile yükselecektir . Her ne kadar sıcaklık Bunun gerçekleşmesi için artış önemli olması gerekir ve sıcaklık çoğunda varyantlar binaların içinde genellikle toleranslar olur hale herhangi bir değişiklik lambda değeri ihmal edilebilir.

Isıl direnç
Isı direnci ile, 'R' olarak anılacaktır değeri a malzeme , a, ürün ve ısı iletkenliği ve kalınlık. R-değeri kalınlığından hesaplanır malzeme olarak bölünen ısı iletkenliği ve ifade edilen birimleri m2K / W ( metrekare başına Kelvin watt ). Daha malzeme daha fazla, kalınlık termal direnç .

U değeri
Olarak yapı bir süre açısından, U-değeri hesaplanmış ve her bir tek kalınlığa bağlı olabilir malzeme , bir şekilde hesaplamak için daha olağandır ürün kaynaklanan düzeneğinin farklı malzemelerden herhangi bir bölgesindeki şeklinde bir yapı . Bu bir ölçü iletiminin ısı önceden belirlenmiş aracılığıyla alan bir yapı kumaş . Bu da 1 metrekare -.

Birim ölçümleri W / m2K (bu nedenle watt başına metre kare kelvin) ve tarif ısı transferini de, watt bir geçiş, metre kare a inşaat elemanının (örneğin, bir şekilde duvar , zemin veya çatı ). Bu, bina dokusu boyunca ısı transferini veya kaybını hesaplamak için kullanılır . Bir Örneğin, duvar bir vardı U değeri 1 W / m2K - bir ile sıcaklık 10 diferansiyel °, bir olacaktır ısı kaybı 10 wattHer için metrekare arasında duvar alanının .

  • Okunma Sayısı: 301

Borpaint Termal Yalıtım Boyası

Bor Yalıtım Nedir?
Arif ŞAHAN
Arif ŞAHAN
Neden Isı Yalıtımı yaptırmalıyız?
Arif ŞAHAN
Arif ŞAHAN